کمينه  
چهارشنبه, دي 26, 1397
 
 
 
 
 
   
     
 
آماده برای مقابله با تحریم‌ها  

اخبار عمومی

روابط عمومی
 

آماده برای مقابله با تحریم‌ها ؛

 برای تأمین یک سال کالاهای اساسی استان‌های شرقی برنامه‌ریزی شده است

متن مصاحبه مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 با روزنامه شهرآرا

چند روز پیش بود که ادعای یکی از نمایندگان مجلس درباره وجود فساد در خرید تضمینی گندم سبب شد عملکرد شرکت غله مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد و به دنبال این پاسخ باشند که این فساد چگونه در سازمانی که مسئول تأمین قوت غالب مردم است روی داده است. هرچند مسئولان غله این مسئله را تکذیب کردند، مسائلی مانند برگشت دوباره تحریم‌ها و نگرانی از تأثیر این مسئله بر امنیت غذایی از مسائلی است که این روزها به دغدغه مردم تبدیل شده است.

با این حال، مسئولان شرکت غله منطقه ۵ از مناسب بودن ذخایر گندم در استان خبر می‌دهند و می‌گویند با اقدامات پیش‌گیرانه‌ای که صورت گرفته است، تحریم‌ها تأثیری بر امنیت غذایی مردم نخواهند گذاشت. شهرآرا در این باره با حمیدرضا نوری، مدیرعامل شرکت غله و بازرگانی منطقه ۵ کشوری (استان‌های خراسان) گفت‌وگو کرده است که در ادامه خواهید خواند.


تأمین امنیت غذایی همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم و مسئولان است. شرکت غله برای تحقق این مهم چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵ کشوری شامل استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی است. این شرکت فعالیت‌های خود را براساس خرید، تأمین، حمل، ذخیره‌سازی، فروش و توزیع گندم، کلزا (دانه‌های روغنی) و کالاهای اساسی همچون برنج، شکر و روغن تدوین کرده است.

فعالیت این شرکت در شرایط عادی و بحرانی تفاوتی ندارد زیرا در طول سال، فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با سبد غذایی و امنیت غذایی شهروندان در حال انجام است. خوشبختانه در حالی که امروز کشور با شرایط خاصی مواجه است، این شرکت به فعالیت‌های عادی ادامه می‌دهد. با وجود همه فشارها، تبلیغات سوء و تهدیدهایی که وجود دارد، شرکت غله وضعیت عادی دارد و به طور قطعی، تدبیر اصلی و اولویت اول این شرکت تأمین کالاهای اساسی مردم است.


یعنی مدعی هستید که تحریم‌های احتمالی مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

به مردم استان‌‌های خراسان‌ رضوی، شمالی و جنوبی و زائران بارگاه رضوی این اطمینان از سوی شرکت غله داده می‌شود که در صورت بروز تحریم‌‌ها، موجودی انبارهای کالاهای اساسی کاهش نمی‌یابد. با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، برای هشت ماه گندم ذخیره شده است. برای کالاهای اساسی نیز برای تأمین مصرف یک سال استان برنامه‌ریزی شده است. همچنین با توجه به اینکه شرکت غله منطقه ۵ استان معین شرق کشور نیز هست، برای پنج استان شرقی کشور نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است. بر این اساس، در صورت اعمال تحریم‌ها، مشکلی در تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز خراسانی‌ها نخواهیم داشت.


شاید بتوان گفت که اصلی‌ترین وظیفه شرکت غله خرید تضمینی گندم است. درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم در سال ٩٧ گزارشی ‌ارائه می‌کنید؟

امسال با توجه به گرمایی که در زمستان اتفاق افتاد و البته باران خوبی که در بهار آمد، با شرایطی متفاوتی در خرید گندم مواجه شدیم. در خرید تضمینی سال ٩٧ عملا خرید گندم دیم وجود نداشت چون گندم دیم با توجه به گرمای زمستان کشت نشد اما در گندم آبی خرید گندم مناسب و البته با‌کیفیت بالا صورت گرفته است.

گندم خریداری‌‌شده از کشاورزان از تاریخ ٢۶ اردیبهشت تا اول مرداد ٣١٨ هزار تن اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با توجه به نبود گندم دیم، ١۵ درصد کاهش یافته است اما براساس پیش‌بینی‌ جهاد کشاورزی، تا پایان فصل، انتظار می‌رود خرید تضمینی ٣٣٠ هزار تن گندم انجام شود. این در حالی است که سال گذشته ٣٩١ هزار تن گندم به صورت تضمینی خریداری شد. قیمت خرید تضمینی گندم برای هر کیلو هزار و ٣٠٠ تومان تعیین شده است اما با توجه به کیفیت بالای گندم در سال ٩٧، میانگین قیمتی هزار و ٣٢۵ تومان است و علاوه بر این مبلغ، ١۵ تومان نیز به ازای هر کیلو برای کرایه حمل به کشاورزانی اختصاص داده می‌شود که گندم خود را به سیلو‌های دولتی تحویل دهند. با توجه به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، کار خرید تضمینی گندم تا ٢٠ روز دیگر به پایان می‌رسد اما کشاورزان پس از این تاریخ همچنان می‌توانند گندم خود را به صورت خرید تضمینی به سیلو‌های دولتی تحویل دهند.‌تا پایان تیرماه امسال نیز ۵٠ درصد از پول گندم کشاورزان به حساب آنان واریز می‌شود و مابقی تا دو ماه دیگر واریز خواهد شد.


یکی از انتقاداتی که به شرکت غله می‌شود شرایط نامناسب نگهداری گندم در سیلوهاست. این اتفاق به بی‌کیفیت‌تر شدن نان منجر می‌شود. شما به عنوان متولی این بخش آیا این سخن را قبول دارید؟

به‌جرئت می‌گویم که وضعیت نگهداری گندم و حتی دانه‌های روغنی در استان در بهترین شرایط است و کمتر استانی در کشور وجود دارد که امکانات خراسان را داشته باشد. همچنین تاکنون هیچ نهاد نظارتی، اداره استاندارد و معاونت غذا و دارو درباره پایین بودن کیفیت شرایط نگهداری اظهار نظری نکرده است.


پس چگونه است که همچنان مردم از بی‌کیفیتی آرد و نان گلایه دارند؟

کیفیت پایین نان و آرد به چند مؤلفه بستگی دارد. یکی از مواردی که کیفیت نان را کاهش داده است نبود سبوس به میزان مناسب در آرد است. در همین راستا برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در کارخانجات آرد، به‌تدریج دوباره سبوس به آرد اضافه شود اما به واسطه فرهنگ اشتباهی که در جامعه وجود دارد مبنی بر اینکه آرد سفید با‌کیفیت است، این کار به صورت ناگهانی و یک‌‌مرتبه انجام نمی‌شود. همچنین استفاده ازجوش شیرین و افزودنی‌ها در آرد نیز به صفر رسیده است. البته کارخانجات تولید آرد استان نیز آردهای مختص به هر نوع نان را تولید می‌کنند تا اگر به عنوان مثال قرار است نان سنگک پخته شود، با آرد مختص به این نان تولید شود. متأسفانه یکی از مسائلی که سبب بی‌کیفیت شدن نان می‌شود شرایط پخت نان در نانوایی‌ها به‌ویژه نانوایی‌های آزاد‌پز است. برای این موضوع نیز با همکاری فنی و حرفه‌ای، کلاس‌های آموزشی برقرار شده است.

شایعاتی وجود دارد که شرکت غله در حالت ورشکستگی به سر می‌برد. آیا منتفی شدن این شرکت در موضوع خصوصی‌سازی به این مسئله ربط دارد؟

به هیچ عنوان شرکت غله در حالت ورشکستگی نیست و این شرکت این مطلب را تکذیب می‌کند زیرا در چند سال گذشته، به‌ویژه پارسال، شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵ با بیشترین سود، حساب‌های مالی خود را بسته است.


طی روزهای گذشته اظهارنظرهایی درباره فساد گسترده در شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره خرید تضمینی گندم از سوی یکی از نمایندگان مجلسی مطرح شد. چه نظری در این باره دارید؟

موضوع فساد در خرید تضمینی از سوی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و از طرف ما تکذیب می‌شود و قاطع اعلام می‌کنیم که تا این لحظه هیچ گونه فسادی گزارش نشده است.

در فرایند خرید گندم از سوی شرکت بازرگانی، تا زمان خروج آن از این شرکت، هیچ جای فسادی وجود ندارد اما اگر خارج از این چرخه اتفاقی افتاده باشد، به ما ربطی ندارد. نماینده مجلسی که این موضوع را اعلام کرده هم تاکنون هیچ گونه مستنداتی ‌ارائه نکرده است.

  .::اتصال به منبع خبری ::.  
 
     
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 (استانهای خراسان) می باشد.
پیاده سازی پورتال ( پرتال ) و خدمات الکترونیک توسط پارسه رایانه توس