کمينه  
چهارشنبه, دي 26, 1397
 
 
 
 
 
   
     
 
پاسخ شرکت بازرگانی دولتی ایران به ادعای کذب در خصوص گندم  

اخبار عمومی

روابط عمومی
 

پاسخ شرکت بازرگانی دولتی ایران به ادعای کذب در خصوص گندم

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تاریخ 1397/4/27 به نقل از نماینده محترم مردم شریف شهرستان سبزوار نسبت به درج و انتشار خبری با عنوان "ورود دستگاههای ناظر و بازرسی به تخلفات بزرگ در موضوع گندم " اقدام کرد که شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن رد این ادعا، توضیحات لازم از فرایند عملیات خرید تضمینی گندم را در قالب جوابیه به خبرگزاری یادشده ارسال کرد و مهندس یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل در راستای شفاف‌سازی با خبرنگار آن خبرگزاری مصاحبه‌ای انجام داد که نظر مخاطبین محترم را به مطالعه متن جوابیّه و مصاحبه‌ی انجام شده جلب می‌نماییم.  

اتهام فساد و مافیا در گندم کذب است

1-  در خصوص وجود شبکه مافیایی دلالان در فرآیند خرید تضمینی گندم و همچنین اختلاط و نگهداری غیراستاندارد این محصول، ضمن رد این ادعا، یادآوری می‌شود که فرایند خرید گندم از کشاورزان با بهره‌گیری از دو سامانه پهنه بندی وزارتخانه متبوع و سامانه خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران و با نظارت و تایید مراجع ذی ربط انجام می شود و ایجاد تغییر در ماهیت و مقدار کالا امکان پذیر نیست.

 2- هر گونه ورود و خروج اطلاعات و کالا در این سامانه‌ها (سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران) با انجام مراحل احراز هویت، کنترل و نمونه برداری، آزمایش و توزین و با صدور اسناد قانونی توسط عوامل تشخیص و عوامل ذیحساب انجام می‌شود.

3- با توجه به قراردادهای منعقده با طرف‌های قرارداد و تعهدات حقوقی و قضایی فی مابین، هرگونه تخلف احتمالی قابل ردیابی و وصول از طریق تضامین مراکز خرید طرف‌های قرارداد خواهد بود و ایجاد تغییر در ماهیت و مقدار کالا با توجه به چک و تیک‌های انجام شده از مبادی ورودی و خروجی کالا امکان پذیر نمی‌باشد.

4- در هر یک از مراکز خرید در هنگام عملیات خرید یک نفر عامل تشخیص و یک نفر عامل ذیحساب از کارکنان دولت مستقر می‌باشند که این افراد بر تمامی فرایند خرید نظارت دارند و همه اسناد قریب به 1.5 میلیون محموله دریافتی از کشاورزان به تایید آنها می‌رسد و در برابر اسناد کیفیت گندم و مطابقت آن با وجه پرداخت شده به کشاورزان مسئولیت قانونی داشته و پاسخگو هستند.

5- اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری امور در چارچوب این قانون در همه مأموریت‌های مرتبط در اولویت وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

ادعای نماینده سبزوار کذب است/امکان بروز تخلف در خرید تضمینی گندم وجود ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادعای  نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی را تکذیب کرد و گفت: تاکنون هیچ تخلفی از فرایند خرید تضمینی گزارش نشده است و طرح چنین ادعاهایی بی‌انصافی بوده و موجب آزرده‌خاطر شدن همه فعّالان در این عرصه از کشاورزان تا کارخانه‌های تولید آرد می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا، یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و معاون وزیر جهاد کشاورزی در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: این ادعا کاملا تکذیب می‌شود و امکان چنین رفتارهایی در پروسه خرید تضمینی گندم وجود ندارد. حتی اگر به عنوان تخلف نیز چنین اتفاقاتی رخ دهد به‌واسطه بهره‌گیری از سامانه‌های آی.‌تی پهنه‌بندی وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران قابل رصد است؛ بنابراین عملاً امکان وقوع چنین تخلفاتی در پروسه خرید تضمینی گندم وجود ندارد.

وی افزود: همه مسئولان و حتی رسانه‌ها از پروسه خرید تضمینی گندم کاملا آگاهند و به مراحل آن آشنایی دارند و هم‌اکنون که خرید تضمینی این محصول استراتژیک در جریان است. خرید حدود ۱۰ میلیون تن از این محصول در قالب یک میلیون و ۵۰۰ هزار محموله از حدود ۶۵۰ هزار کشاورز در ۱۱۰۰ مرکز خرید انجام می‌شود که یکی از بزرگترین پروژه‌های لجستیکی کشور محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ادامه داد: هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسانه در این زمینه به دور از انصاف است و تضییع حقوق تک تک افرادی است که در این زمینه تلاش می‌کنند، به شمار می‌رود. چراکه موجبات دلخوری کشاورزانی که با خون و دل گندم را تولید می‌کنند را فراهم می‌کنند.

به گفته سیف، مواردی که در خبر منتشر شده از سوی این نماینده مجلس مطرح شده به این می‌پردازد که ناخالصی‌هایی به گندم اضافه می‌شود در حالی که در سیستم و سامانه‌های شرکت بازرگانی دولتی همه محموله‌های ورودی و خروجی نمونه‌برداری شده و میزان افت مفید و غیرمفید آنها بررسی می‌شود و در واقع یک محموله در ورود و خروجش در قالب چهار آیتم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که شامل افت مفید، غیرمفید، رطوبت و میزان سن‌زدگی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضاف کرد: در چنین شرایطی هر کدام از این موارد در ورود و خروج گندم تغییر کند باعث می شود که مرکز خرید مورد نظر دچار کسری شود و نهایتا تضامینی که آنها برای خرید تضمینی گندم داده‌اند، قابل اجرا پیدا می‌کند. به این معنی که اگر افت یا کاهشی در یکی از این پارامترها از هنگام ورود یک محموله تا خروج آن به وجود بیاید مرکز رگولاتوری به نام مرکز پژوهش‌های غلات آن را مورد داوری قرار می‌دهد و می‌تواند یک مرکز را به راحتی محکوم کند بنابراین امکان تخطی از موارد مطرح شده وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: طرح کردن چنین ادعاهایی و دادن اخبار ناامیدکننده به مردم نباید در دستور کار کسی قرار گیرد. البته در هر مرکز خرید دو کارمند دولتی به عنوان عوامل تشخیص و ذی‌حساب وجود دارند که تمامی این موارد به امضای آنها می‌رسد و در سامانه ثبت می‌شود. بنابراین هرگونه تخلفی رخ بدهد این دو نفر باید مسئولانه پاسخگو باشند.

سیف با بیان اینکه وجود چنین تخلفاتی در پروسه خرید تضمینی گندم تکذیب می‌شود، گفت: همه کسانی که دل در گرو این کشور دارند باید منصفانه و دلسوزانه درباره این پروژه بزرگ یعنی خرید تضمینی گندم اظهارنظر کنند و این پروژه را تبدیل به ناامیدی در جامعه نکنند چراکه طرح کردن چنین ادعاهایی جز خدمت رساندن به کسانی که دل در گرو واردات دارند حاصلی ندارد. بنابراین حتی اگر یک مورد تخلف هم صورت گرفته باشد نباید به کل این پروژه تامین داد که البته در این ادعا مصداق دقیقی مطرح نشده است.

وی با بیان اینکه از همه دست‌اندرکاران و تلاشگران، از کشاورزان تا کسانی که گندم را از آنها می‌خرند، عذرخواهی می‌کنم، اظهار کرد: برخلاف ادعای مطرح شده مبنی بر بازداشت دو نفر در حوزه خرید تضمینی گندم باید گفت که امسال چنین تخلفاتی گزارش نشده و وجود ندارد اما حتی اگر وجود هم داشته باشد نشان‌دهنده پویایی این سیستم است چراکه این سیستم آنلاین بوده و همگی آن را رصد می‌کنند. جالب آنکه در مصاحبه مورد نظر آمده است که گندم‌ها در مراکز موقت نگهداری می‌شود که باید گفت محموله‌هایی که از کشاورزان می‌گیریم اکثراً کمتر از یک تن بوده که در سال گذشته به حدود ۱۱۶ هزار محموله رسید بنابراین این محموله‌های خرد برای کمک به اقتصاد کشاورزان در ابتدا در مراکز موقت نگهداری می‌شوند و نهایتاً پس از تجمیع به مراکز مشخص شده و سیلوها حمل می‌شوند. گرچه هیچ‌وقت تخلف مورد تایید ما نیست و اگر آن باشد با آن برخورد خواهیم کرد اما نباید چنین مصاحبه‌هایی صورت بگیرد و آنها سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده بنامیم.

شایان ذکر است به دلیل شفافیت‌هایی که طی سال‌های اخیر با به‌کارگیری سامانه پهنه‌بندی وزارت جهادکشاورزی و سامانه خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران در فرایند خرید تضمینی ایجاد شده و آگاهی رسانه‌ها از این موضوع، مصاحبه‌ی تکذیبیه و توضیحات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران به طور گسترده در رسانه‌های خبری(خبرگزاری، مطبوعات و سایت‌های خبری) منتشر و منعکس شده است.

 

 

  .::اتصال به منبع خبری ::.  
 
     
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 (استانهای خراسان) می باشد.
پیاده سازی پورتال ( پرتال ) و خدمات الکترونیک توسط پارسه رایانه توس