کمينه  
يکشنبه, آذر 24, 1398
 
 
 
 
 
   
     
 
فصل خرید تضمینی گندم استان خراسان رضوی آغاز شد  

اخبار عمومی

روابط عمومی
 

 

با خرید 26 تن گندم در شهرستان گناباد

فصل خرید تضمینی گندم استان خراسان رضوی آغاز شد

با خرید بالغ بر 26 تن گندم در شهرستان گناباد ، عملیات خرید تضمینی این محصول استراتژیک در استان خراسان رضوی آغاز شد.

          به گزارش روابط عمومی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه5 ؛ حمیدرضا نوری مدیرعامل این شرکت در جمع عاملین تشخیص و ذیحساب مراکز خرید گندم استان خراسان رضوی گفت :  خرید تضمینی گندم سال جاری در بیش از 62 مرکز و کمسیون خرید و انبارهای تعاون روستایی با پراکنش مناسب در سطح استان صورت خواهد پذیرفت.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 در خصوص ویژگی ها و تفاوت های خرید تضمینی سال جاری گفت : کاهش دامنه افت مفید و غیر مفید در جدول پاکی گندم ، تفاوت در کاهش نرخ محصولات سن زده نسبت به سال گذشته و نیز ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی از مهمترین تغییرات قوانین خرید تضمینی گندم در سال جاری می باشد.

نوری در خصوص ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی به عنوان اصلی ترین و مهمترین تغییر در طی مراحل خرید تضمینی گندم سال جاری گفت: درخرید تضمینی گندم سال 97 ارائه معرفی نامه از سازمان جهاد کشاورزی برای کشاورزان حذف و به جای آن گندمکاران و کشاورزان گرانقدر باید نسبت به ثبت مشخصات خود و محصول زراعی خویش در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی اقدام نمایند که این خود از مهمترین و اساسی ترین نکاتی است که کشاورزان قبل از تحویل محصول خود به مراکز خرید باید بدان اهتمام بورزند و در غیر این صورت محموله های ارسالی قابل تحویل نمی باشند.

وی در ادامه به کاهش دامنه افت مفید و غیر مفید جدول خرید تضمینی گندم نیز این چنین توضیح داد: در سال جاری گندم ها با حداکثر افت مفید 8 درصد و حداکثر افت غیر مفید 5 درصد خریداری خواهد شد و این در حالی است که حداکثر افت مفید و افت غیر مفید برای گندم های قابل خریداری سال گذشته به ترتیب 10 و 7 درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 افزود: در سال جاری نیز همچون سال گذشته دسترنج گندمکاران با 4 درصد افت مفید و 2 درصد افت غیر مفید با قیمت پایه  13000 ریال خریداری خواهد شد و این در حالیست که علیرغم عدم تغییر قیمت خرید تضمینی نسبت به سال گذشته کماکان قیمت خرید دولتی نزدیک به 3000 ریال بیش از قیمت  جهانی گندم می باشد.

وی در ادامه در خصوص تفاوت در کاهش نرخ گندم های سن زده نسبت به سال گذشته گفت : در سال جاری محموله های گندم  همچون سال قبل تا 2 درصد سن زدگی بدون کسر بهاء ، بین 2 تا 4 درصدسن زدگی با 250 ریال کاهش قیمت و بیش از 4 درصد سن زدگی در ازای هر درصد سن زدگی 350 ریال از قیمت پایه خرید تضمینی کاسته خواهد شد.

وی در خصوص پرداخت کرایه حمل حمل گندم به کشاورزان نیز گفت: در خرید تضمینی سال جاری به کلیه محموله های گندمی که به مراکز و کمسیون های خرید تضمینی دولتی تحویل داده شوند در ازای هر کیلو گندم بطور میانگین 150 ریال کرایه حمل تعلق خواهد گرفت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به 151 هزار هکتار سطح زیر کشت گندم آبی و 83 هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم در سطح استان ، بالغ بر 330 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری و ذخیره سازی گردد.

 

  .::اتصال به منبع خبری ::.  
 
     
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 (استانهای خراسان) می باشد.
پیاده سازی پورتال ( پرتال ) و خدمات الکترونیک توسط پارسه رایانه توس