کمينه  
يکشنبه, آذر 24, 1398
 
 
 
 
 
   
     
 
سمینار تخصصی – کاربردی با موضوع گندم در خراسان رضوی برگزار شد  

اخبار عمومی

روابط عمومی
 

سمینار تخصصی کاربردی با موضوع گندم در خراسان رضوی برگزار شد

سمینار تخصصی – کاربردی اصول ذخیره سازی گندم و مبارزه با آفات انباری در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل با حضور مدیران  و کارشناسان فنی و نیز کنترل کیفی کارخانجات آردسازی و سیلوها در خراسان رضوی برگزار شد.

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 در این سمینار یک روزه با بیان اینکه اهمیت برگزاری این همایش در ارائه آموزش های لازم و به روز رسانی دانش و سطح علمی فعالان این حوزه برای ارتقا عملکردها در نگهداری گندم و آرد و حفظ کیفیت آن دانست .

  ایرج حسن پوراظهار کرد : ظرفیت سیلویی خراسان رضوی در بخش دولتی 650 هزار تن و رقمی بیش از این میزان در بخش خصوصی از جمله کارخانجات آرد سازی و انبارها و سیلوهای بخش خصوصی در استان است.

وی محورهای اصلی این همایش را شامل ایمنی غذایی و سلامت گندم و آرد ، استانداردها و میکروبیولوژی این محصول ، سیاست های شورای سلامت و امنیت غذایی ، اقتصاد گندم ، نوسانات قیمتی ، راهکارهای اقتصاد مقاومتی ، روش های مبارزه با آفات انباری و سم شناسی ، انواع بیماری های گندم ، ارتقاء تکنولوژی نگهداری گندم و حرکت به سوی سیلوهای با قابلیت اختلاط و کنترل مستمر گندم، ارتقاء تکنولوژی و بهسازی و نوسازی واحدهای نانوایی و حرکت به سوی بهره گیری افزونتر از روشهای صنعتی در تولید نان سنتی ، ارتقا اصول بهداشت ایمنی حرفه ای و صنعتی عنوان کرد.

  به گفته وی ، تجهیزات نوین ضدعفونی و پاکسازی و گاز سنجی سیستم های ارزیابی خصوصیات گندم و آرد ، نان فراسودمند و عملگرا با آرد چاودار ، پودر هسته خرما ، آرد لوبیا و آرد گندم ، اهمیت خمیر ترش درفرآیند تولید نان ، ارزش تغذیه ای گندم آرد و نان، بیوحس گرها ، نانو حسگرا، آشنایی با حشرات و جانوران زیان آور مهم گندم و آرد از دیگر محورهای این همایش یک روزه بود.

حسن پور افزود: حرکت به سوی افزایش سبوس در آرد با تاکید بر ارتقای سلامت ، نظارت بر شبکه ها گندم و آرد در جهت جلوگیری از خروج کالا از شبکه ، و تعدیل سرانه مصرف آرد بخشی دیگر از سلسله مباحث مطرح شده در سیمینار بود.

وی عنوان کرد : بخش عملی و اجرایی این همایش هفته آینده با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه برگزار می شود.

در این جلسه عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت : امروز در دنیا 80 میلیون تن گندم مبادله می شود و طی 10 سال گذشته، 30 کشور به جمع تولید کنندگان گندم افزوده شده اند ، حجم مبادله این محصول به هیچ جه قابل مقایسه با محصولات دیگر نیست.

وی اظهار کرد : در این شرایط که کشورهای مختلف گندم را به کشت خود می افزایند ، اگر بخواهیم 10 ، 11 میلیون تن گندم مورد نیاز کشور را وارد کنیم باید سالانه هشت تا 10 میلیارد دلاراعتبار به این موضوع اختصاص یابد.

وی تصریح کرد : در واقع محصولات جایگزین هم هیچ یک در حد و اندازه گندم نیستند محصولی که حجم گسترده تولید وقوت اصلی اکثر جوامع بشری است.

دکتر شاهنوشی افزود : گندم در ایران محصولی با کشت زمستانه با این امکان بزرگ است که بخشی از نیاز آبی آن ازطریق باران و بارش های زمستانی تامین می شود.

وی ادامه داد : دومین ویژگی این محصول آن است که به سهولت کشت آن را مکانیزه کرده وعملا هزینه های تولید از محل فروش کاه و کلش تامین می شود وبقیه می تواند سود باشد.

مسوول دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان هم در این نشست گفت : سلامت فقط بیماری نیست بلکه به مفهوم  رفاه کامل جسم، روان و معنویت انسان است.

قلیان افزود : در این راستا برای تامین این سلامت وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند سلامت مردم را تامین کند در عین آنکه امروز دولت با همه محدودیت ها و تنگناهای اعتبار ، اعتبارات خوبی به حوزه بهداشت و سلامت جامعه تزریق کرده و می کند.

 وی گفت : اما وزارت بهداشت با همه تلاش ها به تنهای فقط می تواند 20 درصد سلامت مردم را در قالب مراقبت از بیماری های واگیر و واکسیناسیون و غیره تامین کند و بقیه نیازمند مشارکت و حضور سازمان ها و مردم است.

 وی پیشگیری از بسیاری از بیماری ها چون سرطان را وابسته به اهمیت سلامت مواد غذایی عنوان کرد ، گفت : چنانکه برای پیشگیری از سرطان کولون باید سبوس گیری آرد را اصلاح کرد.

 

 

  .::اتصال به منبع خبری ::.  
 
     
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 (استانهای خراسان) می باشد.
پیاده سازی پورتال ( پرتال ) و خدمات الکترونیک توسط پارسه رایانه توس