کمينه  
يکشنبه, آذر 24, 1398
 
 
 
 
 
   
     
 
ذخیره‌سازی بیش از یک میلیون تن گندم در خراسان رضوی/نیازی به واردات وجود ندارد  

اخبار عمومی

روابط عمومی
 

 مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 استان‌های خراسان خبر داد

ذخیره‌سازی بیش از یک میلیون تن گندم در خراسان رضوی/نیازی به واردات وجود ندارد

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 استان‌های خراسان گفت: با توجه به گندم خریداری شده امسال از کشاورزان و میزان ذخیره‌ای که از قبل در انبارها بوده، نیازی به واردات برای استان وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 ایرج حسن‌پور در نشست خبری که در دفتر مرکزی این شرکت برگزار شد، اظهار کرد: ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در استان‌های خراسان یک میلیون و 700 هزار تن است که از این مقدار سهم استان خراسان رضوی یک میلیون و 450 هزار تن است.

وی عنوان کرد: با توجه به گندم خریداری شده امسال از کشاورزان و میزان ذخیره‌ای که از قبل در انبارها بوده، نیاز استان برای یک سال آتی تامین شده و نیازی به واردات برای استان وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 استان‌های خراسان با بیان اینکه نهضت سیلوسازی توسط بخش خصوصی شکل گرفته است، افزود: سیلو در شهرستان فیروزه با ظرفیت 50 هزار تن و همچنین سیلو  تربت‌جام با ظرفیت 20 هزار تن با پیشرفت فیزیکی 80 درصدی در دست ساخت است که تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

حسن‌پور بیان کرد: امسال در استان‌های خراسان در مجموع 630 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در قالب 91 هزار محموله خریداری شد که از این مقدار 471 هزار تن در قالب 62 هزار محموله از کشاورزان خراسان رضوی بوده است.

وی ادامه داد: خرید گندم در استان خراسان رضوی به نسبت سال گذشته 68 درصد افزایش یافت و بیشترین میزان گندم تحویلی در استان خراسان رضوی نیز مربوط به تربت‌جام با 62 هزار تن، چناران 44 هزار تن، فریمان 41 هزار تن و مشهد با 40 هزار تن است و  گندم کشاورزان خراسان جنوبی هم با مقدار 21 هزار تن در قالب 24 هزار محموله و گندم خراسان شمالی با مقدار 138 هزار تن با 40 هزار محموله تحویل شد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 استان‌های خراسان تصریح کرد: اجرای طرح آزمایشی سامانه توزیع گندم و آرد ابتدا در خراسان و بعد از یکسان‌سازی این طرح توسط دولت در تمام استان‌های کشور اجرا شد و نزدیک به یک ماه است این سامانه در خراسان شروع به کار کرده و شفاف‌سازی در تولید و توزیع گندم، امکان خرید اینترنتی برای نانوایان، وابستگی کم‌تر به واردات، صرفه‌جویی 10 هزار تنی و کوتاه کردن دست دلالان آرد و گندم از نقاط مثبت اجرای این طرح است.

حسن‌پور گفت: صرفه‌جویی حاصل از آرد در سال گذشته 104 میلیارد تومان در استان بود و 69 میلیارد تومان هم صرفه‌جویی حاصل از آزادسازی 20 درصدی نانوایی‌ها را شاهد بوده‌ایم و به موضوع اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای شده و اقدامات صورت گرفته در این زمینه سبب کاهش 10 درصدی هزینه‌ها و جلوگیری از ضایعات گندم و توزیع غیر قانونی آرد شده است.

وی عنوان کرد: قیمت پایه خرید تضمینی گندم امسال 11 هزار و 550 ریال از سوی دولت تعیین و اعلام شد که عامل مهمی در کوتاه شدن دست دلالان از بازار گندم بود ین قیمت با محاسبه چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید تعیین شده بود که در خراسان رضوی با توجه به پاکی و کیفیت مطلوب گندم خریداری شده، هر کیلوگرم محصول بطور متوسط با قیمت 11 هزار و 615 ریال از کشاورزان خریداری شد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 استان‌های خراسان با بیان اینکه 8 میلیون تن مصرف آرد در استان، اظهار کرد: بیشتر متصدیان نانوایی در اغلب نانوایی‌ها حضور ندارند و بالا رفتن تقاضا از نانوایی‌ها یکی از دلایل کاهش کیفیت نان است و با افزایش تقاضای نان، نانوا مجبور است پروسه تهیه نان را سریع‌تر انجام دهد و به اصطلاح خمیر ورز نشده را پخت کند.

وی اضافه کرد: بالا رفتن پخت کیفیت نان را نیز بالا می برد و وجود سبوس در نان سبب ضایعات کمتر و وجود ویتامین B در آن رشد قد و تقویت حافظه کوتاه مدت را نتیجه می‌دهد.

حسن‌پور خاطرنشان کرد: روزانه به طور میانگین نان 250 هزار زائر امام رضا(ع) تأمین می‌شود و از شهرداری منطقه ثامن هم درخواست صدور مجوز لازم را برای ایجاد 10 نانوایی دیگر در اطراف بارگاه منور رضوی را داریم تا بتوانیم خدمتی شایسته‌تر را به زائران ولی نعمتمان حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع) داشته باشیم.

  .::اتصال به منبع خبری ::.  
 
     
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 (استانهای خراسان) می باشد.
پیاده سازی پورتال ( پرتال ) و خدمات الکترونیک توسط پارسه رایانه توس